Hulluilukeskus patongin kesäleirin info

Kiitos ilmoittautumisesta Hutungin kesäleirille!

Leiriohjelma on valmis ja maanantaina startataan klo 9.00 kahviossamme, ennen aloitusta keräämme leirimaksut, maksutapoina käy korttimaksu, käteinen ja liikuntarahat (edenred, e-passi, smartum, tyky, easybreak). Aamulla jaamme lapset kolmeen ryhmään, lapset liikkuvat oman ryhmän kanssa koko leiriviikon ja saavat lukkarit päivän alkuun, vanhempien ei ole pakko jäädä kuuntelemaan mutta saa jos haluaa. Klo 10 aikaan jokainen ryhmä lähtee ohjaajan matkassa tutustumaan toisiinsa ja ideoimaan omalle ryhmälle sopivaa nimeä. Leiripäivissä on aina samaan aikaan ruokatunti klo 12.15-13.15, mikäli lapsellanne on erityisruokavalio (muu kuin laktoositon) ilmoitathan siitä vastaamalla tähän sähköpostiin. Mikäli teillä vanhemmilla on jotain toiveita liittyen leiriviikkoon voit laittaa niitä jo ennakkoon sähköpostilla Jasmiinalle, otamme toiveenne huomioon parhaamme mukaan!

Leirillä on tarkoitus tutustua monipuolisesti eri liikuntamuotoihin, pitää hauskaa liikunnan parissa, oppia uutta, kehittyä ja tutustua uusiin ystäviin! Seinäkiipeilyssä lapset pääsevät harjoittamaan eri kiipeilytekniikoita, saavat asettaa tavoitteita ja haasteita yhdessä ohjaajan kanssa ja keräämään metrejä joukkueittain. Keilailussa ohjataan alkuun perustekniikkaa, tähtäysharjoituksia, heiluria ja askeleita. Jukka Poutiainen keilailun PRO tason valmentaja vierailee leirillämme tiistaina ja syventää keilailun oppeja sekä opettaa yhden käden ja kahden käden tekniikkaa. Lisäksi pelaillaan pihapelejä ja leikkejä, seikkaillaan Hutungin ympäristössä ja minigolfataan. Opettelemme pallopelien perustekniikkaa ja ohjaajat vetävät mielenkiintoisia harjoituksia yhteisten pelien kehittämiseksi.

Jokainen päivä sisältää tunnin mittaisen ruokatauon, ruokailun jälkeen lapset saavat vapaasti pelailla mailapelejä sulkapallo, tennis, pingis, padel, biljardi ja minigolf, leikkiä leikkipaikallamme taikka lepäillä. Lapsilla on mahdollisuus ostaa ruokatauon aikana pieniä makeisia, toivomme kuitenkin että lapsella olisi max. 2€ mukana makeisia varten, jotta karkkia ei syötäisi mahan täydeltä ja maha täytetään kokkimme valmistamalla maukkaalla ruoalla. Leiriviikon menu: ma: Makaroonilaatikko, ti: Lohikeitto, ke: Kermainen kanakastike& riisi, to: Kinkkukiusaus, pe: Hampurilaiset & ranskalaiset, lisäksi tarjolla aina salaattia, tuoretta leipää & levitettä ja ruokajuomana maito, mehu tai vesi.

Leiriviikko päättyy perjantaina mini sählyturnaukseen ja päätösjuhliin, hohtokeilailuun saa ottaa mukaan asun (neon värit ja valkoinen hohtaa uv-valoissa), päätösjuhlassa kaikki lapset saavat leiridiplomit ja palkkiot, lisäksi palkitaan hohtokeilailun paras pukeutuja, leirin iloisin tsemppari, ketterin kiipeäjä, pallopelien paras pompottelija, keilojen kehittynein kaataja ja notkein peluri.

Huippua alkanutta viikkoa, ensi maanantaina nähdään!

Leirin ohjaajat:

Atte Asikainen

Jimi Kuha

Jasmiina Poutiainen

Miikka Poutiainen

Jukka Poutiainen- Keilailu